Seznámení s Filipíny

V tomto blogu bych Vás chtěla seznámit s Filipíny, abyste měli představu na jaké straně zeměkoule se nachází a zároveň se dozvěděli pár zajímavostí.

 

Filipíny jsou ostrovní stát, který se skládá z více jak 7 000 ostrovů, ležících v jihovýchodní Asii v Tichém oceánu.

 

Jeho hlavním městem je Manila a teď se asi budete divit, ale patří mezi 10 největších měst na světě. A právě v tom je velký rozdíl, co si pod Filipíny představit. Pokud jedete mimo Manilu a cestujete po ostrovech jako např. Boracay, Palawan, Bohol, Cebu atd., zažijete opravdu ráj na zemi. Pokud se vydáte do Manily, budete zklamáni, protože tam k vidění nic není a bude stát většinu času v kolonách, protože doprava je nonstop zasekaná. Pokud tedy plánujete dovolenou na Filipínách, Manile se vyhněte.

 

Jejich hlavní měna je filipínské peso (PHP), přepočet na CZK to vychází přibližně děleno dvěma a hlavním jazykem je filipínština a angličtina. V Manile se s angličtinou setkáte velice často, děti se tomuto jazyku učí povinně od školy, ale pokud budete cestovat po ostrůvkách a končinách, musíte se domluvit rukama, nohama. Čím Vás ale Filipínci neskutečně překvapí, tak je jejich dobrácká a kamarádská povaha. Jsou opravdu zlatí a je to dáno i tím, že jsou hodně věřící, také na karmu a podle toho se tak chovají. Pracují od pondělí do soboty a neděle pro ně znamená vzácný čas být s rodinou a jít do kostela. Ve všech vesničkách i těch nejmenších jsou kostely a školy (děti mají uniformy a každá škola je má rozdílné). Rýže, banány, kokosy a maso je tu nejlevnější a nejprodávanější. Platí tu, že vodu dostanete všude zdarma, stačí říct, že chcete SERVICE WATER a rýže si zdarma můžete přidat tolik, kolik chcete. A sport, nejoblíbenější a úplně všude se hraje BASKET. Milují ho a vůbec je netrápí, že mají třeba jen žabky na nohách. A druhá  nejpopulárnější věc Filipín, to jsou kohoutí zápasy.  Na to ale člověk musí mít povahu, já osobně jsem se toho neúčastnila a ani to v plánu nemám.

 

O Filipínách by se dalo vykládat dlouze, tak tady alespoň ve zkratce.

 

Klára